INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Rafał Grochowski (z Grochowic Grochowski) h. Junosza  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grochowski Rafał z Grochowic h. Junosza (zm. 1654), podkoniuszy koronny, kasztelan lwowski, syn Wojciecha i Zofii Monasterskiej. Data ur. nie znana. Po studiach w Polsce wyjechał za granicę i w r. 1616 widzimy go jako konsyliarza nacji polskiej w Padwie. Po powrocie do kraju, może za protekcją swego brata, późniejszego arcbpa lwowskiego Stanisława, dostał się na dwór królewski i przebywał na nim w charakterze dworzanina z krótkimi, zdaje się, przerwami aż do końca panowania Zygmunta III, otrzymując wreszcie w r. 1631 godność podkoniuszego kor. i funkcję tę zatrzymał aż do r. 1651. W tym charakterze pozostał też na dworze Władysława IV co najmniej do początków piątego dziesięciolecia XVII w. W r. 1638 udał się z królem do Baden i stąd posłował do elektora bawarskiego. Poza tym piastował G. jeszcze dwukrotnie przejściowo funkcję burgrabiego krakowskiego (1621 i 1633), wojskiego i chorążego przemyskiego (1627–35), obu funkcji jednak zrzekł się szybko. W r. 1647 został starostą wisznieńskim. Mimo swych zajęć na dworze G. znajdował czas, by przebywać i w swym majątku i zadbać o swe osobiste sprawy. Posiadał majątki: Czernichów, Krasne, Bachów w woj. rawskim. Że na tym polu uzyskał poważne rezultaty, świadczy pozostawiony przez niego swym spadkobiercom poważny skarbiec, złożony z srebrnych naczyń, wykazany w inwentarzu pośmiertnym G-ego. W życiu swym chodził «prawem i lewem». Tak np. po śmierci swego teścia Zborowskiego urządził zajazd na Mikulińce i na pewien czas wyrzucił z nich prawowitego spadkobiercę, syna zmarłego. Prawdopodobnie w związku z tą sprawą został pozwany jako urzędnik dworski przed sąd marszałkowski. Pod koniec życia doczekał się w r. 1651 godności kasztelana lwowskiego, ale niedługo ją piastował, albowiem zmarł w lutym 1654 r. G. pozostawił synów z żony Konstancji Zborowskiej, Stanisława, Jerzego, dziekana przemyskiego, i Aleksandra, oraz córkę Annę.

 

Boniecki; – Czermak W., Studia historyczne, Kr. 1901 s. 90; Łoziński W., Prawem i lewem, Kr. 1957; Maleczyński K., Urzędnicy grodzcy i ziemscy lwowscy, Lw. 1938; – Akta grodz. i ziem., XX, XXI; Windakiewicz S., Księgi nacyi polskiej w Padwie, „Arch. do Dziej. Liter.” T. 6: 1890 s. 39; – AGAD: Archiwum Skarbowe.

Władysław Czapliński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Achacy Grochowski h. Junosza

brak danych - 1633-01-07 biskup łucki
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Santi (Ognisanti) Gucci

XVI w. - przed 3 II 1600
rzeźbiarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.